Цього року минає 15 річниця від дня відкриття Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів. Мало хто знає, що натхненником та ініціатором створення Музею гончарства в Опішному була саме Явдоха Данилівна Пошивайло. Вона вболівала за збереження скарбів, розуміючи важливість створення музею для нащадків, – за підтримки онука Олеся Пошивайла почала створювати приватний музей. Приречені на забуття вишивані рушники, народні картини, старовинні ікони, глиняні вироби кінця ХІХ – початку ХХ століття вона розмістила у власній оселі поряд з творчими роботами свого чоловіка – потомственного гончаря Гаврила Ничипоровича Пошивайла. Таким чином їй вдалося зберегти багато перлин народного мистецтва полтавського краю. На початку 1970-х років Явдоха Пошивайло відкрила приватний музей кераміки для загалу. Першими його відвідувачами були сусіди, колеги по роботі в заводі «Художній керамік», учні гуртка «Сонячний круг». Пізніше районне й обласне керівництво почало привозити сюди делегації, в тому числі й чужоземні.
Сповна пізнавши сирітську долю, Явдоха Данилівна була щедра на гостинність. Кожного, хто б не заходив до її оселі, вона садила за стіл, пригощала всім, що Бог послав, потім показувала «свій музей» і обов’язково щось дарувала на згадку: «Беріть, коли подобається, а ми ще зробимо».
Відійшов у вічність Гончарний Дует, та пам’ять про нього жива. За ініціативою Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, 24 липня 1999 року було відкрито Меморіальний музей-садибу гончарської родини Пошивайлів. У ньому зібрано значну колекцію гончарних творів Гаврила та Миколи Пошивайлів: традиційний побутовий та декоративно-вжитковий посуд, тарелі, напільні вази, архаїчні барині, дитяча іграшка-монетка, зооморфна й антропоморфна скульптура, сюжетні композиції на теми ярмарків, селянську й гумористичну тематику. В колекції представлено серію зооморфних свистунців Віктора Пошивайла (роботи 1980-х років), а також роботи внуків – Юрка та Олеся Пошивайлів. На стінах поряд із керамікою багато полтавських та кролевецьких рушників, народних картин, родинних фотографій. У цілому фондові колекції Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів налічують 1571 твір кераміки (із них – представників роду Пошивайлів – 1347, вироби ХІХ–ХХ століть інших авторів – 224), 59 творів інших видів народного мистецтва, 103 фотографії, 323 предмети побуту. Збережено інтер’єр житла, надвірні будівлі, дворище.
Гаврило та Явдоха Пошивайли в домашньому Музеї кераміки. Опішне, Полтавщина. 1987.
Фото Сергія Марченка. Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів
Що змінилося за 15 років функціонування музею-садиби? Значно збільшилася кількість і географія відвідувачів. Тільки за минулий рік музей-садибу відвідало близько 6000 чоловік. Основу становлять екскурсійні групи, останнім часом став популярним сімейний туризм – відвідувачі з різних куточків України й зарубіжжя. Бувають тут діячі культури і мистецтва, політики, учні, студенти, робітники й селяни, які люблять і цінують українську культуру. Екскурсійна програма включає ознайомлення з життєвим і творчим шляхом майстрів та огляд експозицій, безкоштовний перегляд відеофільмів про гончарство славетних гончарів, продаж традиційних сувенірів з глини (свистунці, монетка, вершники, барині), виставка-продаж літератури з проблематики українського та світового гончарства (найбільший в Україні асортимент). Започатковано проведення майстер-класів, конкурсів, вікторин, а для наймолодших – цікаві пізнавальні ігри. Нині діяльність Музею-садиби спрямована на подальше дослідження, популяризацію творчості гончарської родини Пошивайлів. Ведеться пошукова робота зі збирання нових матеріалів про життєвий і творчий шлях видатних майстрів.
Будинок та дворище Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів.
Опішне, Полтавщина. 2013.Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Для прийдешніх поколінь головне не забути, хто творив гончарську славу Опішного. Ми з оптимізмом дивимося в майбутнє і сподіваємося на відродження української духовності, культури.
Фрагменти експозиції Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів. Опішне, Полтавщина. 2013.Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному
Марія Яценко,
завідувач Меморіального музею-садиби
гончарської родини Пошивайлів