. Опубліковано в Новини

В експозиції Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів знаходиться глечик, виготовлений малобудищанським гончарем Павлом Пічкою в першій чверті ХХ століття. Виріб привертає до себе увагу багатством орнаменту: зовні тло вкрито темно-коричневим ангобом й оздоблено мальовкою – орнамент попередньо ритовано стекою, з наступним заповненням ангобами, весь тулуб декоровано дублюванням у вигляді рисок.
Павло Пічка народився 1852 року в селі Малі Будища, в родині козака Івана Пічки. Він був одним із найвідоміших гончарів кінця ХІХ – ХХ століття не лише в Малих Будищах, а й в усьому колишньому Зіньківському повіті. Виготовляв різноманітний полив’яний, теракотовий, а також мальований посуд. Асортимент складався з глечиків, макітер, горщиків, банок, чайників, мисок, покришок. Про Павла Пічку 1894 року згадував етнограф і археолог Іван Зарецький у своїй книзі «Гончарный промысел в Полтавской губернии», де зазначив, що майстер у гончарному виробництві застосовував усі тогочасні нововведення, у тому числі залізну вісь у гончарному кругові та жорна вдосконаленої конструкції.

Господарство Павла Пічки було найзаможнішим серед малобудищанських гончарів, тож у нього постійно працювали наймані гончарі. Упродовж 1880-х – 1910-х років був церковним старостою місцевої Різдво-Богородичної церкви.
Помер Павло Пічка на початку 1930-х років. Його вироби зберігаються в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному, Меморіальному музеї-садибі гончарської родини Пошивайлів та приватній колекції керамолога, директора Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, доктора історичних наук, професора Олеся Пошивайла, який доводиться праправнуком Павла Пічки по материнській лінії.
Сини Павла Пічки, Яків, Іван і Мефодій, теж були вправними гончарями, але в роки радянського тоталітарного режиму їхні долі складалися трагічно. Але це вже інша історія…

033I4460

033I4461

033I4462

Павло Пічка. Глечик. Глина, ангоби, полива, гончарний круг, ліплення, ритування, дублювання, мальовка, 28х13 см. Малі Будища, Полтавщина. Перша чверть ХХ століття. Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів, НД-2207. Фото Тараса Пошивайла

 

Наталя Гринь,
в.о. завідувача Меморіального музею-садиби
гончарської родини Пошивайлів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новые игры Alawar.

Буклет/booklet

24312436524356436

Музей-садибу відчинено щодня 

з 9-00 до 17-00 год.

(п'ятниця, неділя: з 800 до 1600)

Вартість: 25,00 грн. за одну особу (віком від 18 років)
15,00 грн. за одну особу (віком до 17 років)